Jako serwer licencji może zostać wykorzystana dowolna maszyna pracująca w lokalnej sieci pod kontrolą jednego z następujących systemów operacyjnych: Windows, Mac, Linux. Może to być dowolna stacja robocza, jednak ze względów praktycznych (takich jak konfiguracja, stały adres IP, dostępność w godzinach pracy, niezależność od Użytkowników) zaleca się, by był to lokalny serwer (np. serwer wydruku, lokalny serwer plików lub udziałów sieciowych itp.).
Na serwerze licencji należy zainstalować sterowniki klucza HASP. W przypadku systemu MS Windows można wykorzystać te same sterowniki, które są dostarczone w pakiecie instalacyjnym programu OeS. Dla pozostałych systemów operacyjnych należy pobrać odpowiednie sterowniki ze strony producenta:
https://sentinelcustomer.gemalto.com/sentineldownloads/?s=&c=End+User&p=HASP.
Na stronie wyszukiwania (Rys. 1.3.1.1) należy wybrać następujące opcje:
- User Category = End User – narzędzia dla tzw. Użytkownika końcowego,
- Product = HASP HL – narzędzia dedykowane dla kluczy programowalnych HL,
- Operating System – wybrać z listy odpowiednią pozycję dla serwera licencji,
- Type = Runtime & Device Drivers – narzędzia związane ze sterownikami i środowiskiem uruchomieniowym.
Po wciśnięciu przycisku [Search] (Wyszukaj) w dolnej części okna pojawi się lista narzędzi odpowiadających kryteriom wyszukiwania. Należy wybrać odpowiedni pakiet instalacyjny (np. DMG, DEB , RMP, sh, ) oraz jego tryb (graficzny lub konsolowy) i po zatwierdzeniu umowy licencyjnej pobrać na dysk lokalny serwera licencji. Po zainstalowaniu sterowników należy dokonać takiej samej weryfikacji, jak przy instalacji na stacji roboczej, tj. czy port 1947 oraz proces hasp.lms nie zostały zablokowane
Jeżeli warunki prawidłowej instalacji zostały spełnione, to po wejściu za pomocą przeglądarki internetowej serwera licencji na stronę http://localhost:1947/ lub http://127.0.0.1:1947 wyświetli się panel administracyjny Sentinel Admin Control Center (Rys. 1.2.4). W tym momencie należy do serwera licencji włożyć klucz sieciowy HASP NET (kolor czerwony) i przejść na podstronę Configuration (panel Options po lewej stronie okna – Rys. 1.3.1.2).
Na zakładce Access from Remote Clients (dostęp dla klientów zdalnych) należy ustawić następujące parametry:
- Allow Access from Remote Clients (zezwól na dostęp do serwera licencji dla klientów zdalnych) – zaznaczyć pole wyboru (zmiana tego parametru może być widoczna w lokalnej sieci dopiero po kilku minutach),
- Access Restrictions (ograniczenia dostępu) – jeżeli sieć wewnętrzna jest prawidłowo skonfigurowana i zabezpieczona przed dostępem z zewnątrz, można w tym polu wpisać wartość allow=all; jeżeli wymagane są dodatkowe obostrzenia, to można w tym polu wpisać konkretne adresy IP maszyn, które mogą korzystać z serwera licencji.
Wprowadzone zmiany należy zatwierdzić przyciskiem [Submit] u dołu strony.
Na zakładce Network (ustawienia sieciowe) można wprowadzić dodatkowe ograniczenia dostępności klucza sprzętowego w sieci w polu Network Visibility:
- All Network Adapters = klucz sprzętowy będzie widoczny dla wszystkich urządzeń i stacji w sieci oraz dla stacji próbujących się łączyć np. za pomocą tunelu VPN,
- None (Local Access Only) = klucz przestaje być udostępniany w sieci i obsługuje oprogramowanie jedynie lokalnie (na danej stacji roboczej, do której został włożony); zaznaczenie tego pola pozwala używać klucza sieciowego jako zwykłego klucza lokalnego, bez udostępniania licencji poza daną stację roboczą.