Baza danych zabezpieczeń umożliwia zapisywanie często wykorzystywanych urządzeń lub poszczególnych członów zabezpieczeniowych. Dostęp do bazy danych odbywa się bezpośrednio z okna „Moduł zabezpieczeń systemu elektroenergetycznego” za pomocą przycisku „Pobierz z bazy danych”. Baza danych występuje w 3 wariantach, w zależności od typu zabezpieczenia, do którego pobierane są parametry:
- baza bezpieczników,
- baza wyłączników instalacyjnych,
- baza zabezpieczeń cyfrowych.
Baza danych bezpieczników zawiera pasmowe charakterystyki czasowo-prądowe bezpieczników zapisane w postaci zbioru punktów. Każda rodzina charakterystyk zawiera szereg charakterystyk dla wkładek o różnych prądach znamionowych. Dodawanie charakterystyk do bazy odbywa się za pomocą przycisków „Dodaj”, przyporządkowanych typowi oraz prądowi znamionowemu bezpiecznika. Po zaznaczeniu wcześniej dodanego bezpiecznika należy uzupełnić krawędzie jego charakterystyki pasmowej o odpowiednie punkty – służą do tego klawisze umieszczone po prawej stronie tabeli punktów.
Baza danych wyłączników instalacyjnych przechowuje rodziny charakterystyk względnych, które skalowane są prądem znamionowym. Wprowadzanie urządzenia do bazy rozpoczyna się od kliknięcia przycisku „Dodaj” w oknie głównym bazy wyłączników instalacyjnych i wprowadzeniu nazwy zabezpieczenia (Rys. 13.1.6.1). Po zaznaczeniu nowego elementu należy wprowadzić prąd znamionowy (skalujący charakterystykę wypadkową), minimalny i maksymalny prąd wyzwalania członu zwarciowego oraz czas własny (czas reakcji członu zwarciowego). W dolnej części okna znajdują się tabele punktów modelujących charakterystykę pasmową członu przeciążeniowego zabezpieczenia. Charakterystyka przeciążeniowa wprowadzana jest we względnych jednostkach dla osi x (prądu zadziałania zabezpieczenia).
Po wprowadzeniu odpowiednich parametrów identyfikacyjnych w górnej części okna możliwe jest zapisanie charakterystyki wyłącznika do bazy bezpośrednio z poziomu modelowania zabezpieczenia.
Baza danych zabezpieczeń cyfrowych przechowuje dane w dwóch wariantach: pełne odwzorowanie sparametryzowanego zabezpieczenia (wszystkie stopnie, zakresy, nastawy) lub nowe zabezpieczenie bez nastaw (wszystkie stopnie i zakresy, bez konkretnych nastaw). Dostęp do bazy danych zabezpieczeń cyfrowych odbywa się poprzez przycisk „Wczytaj” w dolnej części okna zabezpieczenia cyfrowego. W nowo otwartym oknie w panelu „warianty” znajdują się zapisane zabezpieczenia. Dodawanie i usuwanie zapisanych zabezpieczeń odbywa się za pomocą odpowiednich przycisków w dolnej części panelu. Po zaznaczeniu zabezpieczenia możliwe jest edytowanie jego stopni i nastaw, podobnie jak miało to miejsce przy modelowaniu zabezpieczenia cyfrowego.