Po wstępnym wykryciu znajdujących się w kontenerze rozdzielnic następuje próba szczegółowego przyporządkowania występujących w rozdzielnicach szyn do właściwych systemów. Dwie szyny zbiorcze przypisywane są do jednego systemu jeśli spełnione są następujące warunki:
- szyny mają taką samą orientację przestrzenną: pionową lub poziomą,
- szyny znajdują się na tej samej „wysokości” lub „szerokości” (ta sama współrzędna X lub Y) w zależności od orientacji,
- odległość między szynami nie przekracza 150 px lub szyny połączone są ze sobą ciągiem, składającym się wyłącznie z następujących elementów: łącznik, dławik zwarciowy, linia elektroenergetyczna w trybie połączenia wewnętrznego.
Poniżej przedstawiono różne przypadki szczególne, wyjaśniające na konkretnych przykładach zasady działania algorytmu detekcji systemów rozdzielni.
Na Rys. 8.2.1.4 przedstawiono sytuację, w której algorytm zinterpretuje szynę 1 jako rozdzielnicę jednosystemową, a szyny 2 i 3 jako systemy drugiej rozdzielnicy dwusystemowej (ponieważ ich wzajemne pokrycie jest większe niż 75% krótszej szyny). Między szynami 1 i 2 występuje zbyt duża odległość (powyżej 150 px), aby zakwalifikować je jako dwie sekcje należące do jednej rozdzielnicy dwusystemowej.
Na Rys. 8.2.1.5 przedstawiono przykład wykrycia jednej rozdzielnicy dwusekcyjnej, dwusystemowej. Wzajemne pokrycie szyn 1 i 3 wynosi ponad 75% – należą więc do tej samej rozdzielnicy i stanowią dwa systemy. Odległość między 2 i 3 jest większa niż 150 px, ale są one połączone liniami w trybie połączenia wewnętrznego. Szyny 2 należą zatem tej samej rozdzielnicy co szyny 3 i stanowią z nimi 2 sekcje tego samego systemu.
Podobny przykład przedstawiono na Rys. 8.2.1.6, ale wzajemne pokrycie szyn 1 i 3 jest mniejsze niż 75%, dlatego rozpoznawane są jako dwie różne rozdzielnice jednosystemowe, a nie jako jedna rozdzielnica dwusystemowa. Ze względu na zadeklarowane połączenie wewnętrzne stacji (sprzęgło 4-5-6-7), szyny 1 i 2 stanowią jedną rozdzielnicę dwusekcyjną
Na Rys. 8.2.1.7 przedstawiono przykład wykrycia dwóch rozdzielnic. Pierwsza rozdzielnica zawiera szyny 1 i 3, a druga szynę 2. Pomimo mniejszej niż 150 px odległości pomiędzy szynami 1 i 2 nie zostały one rozpoznane jako jedna rozdzielnica, ponieważ szyna 1 jest o 5px wyżej niż szyna 2, jednocześnie szyna 2 nie pokrywa się w 75% z szyną 3
Rys. 8.2.1.4 Kryteria wykrycia dwóch rozdzielnic
Rys. 8.2.1.5 Kryterium połączenia wewnętrznego łączącego sekcje
Rys. 8.2.1.6 Kryterium niezależnych rozdzielnic
Rys. 8.2.1.7 Kryterium zgodności współrzędnych