ONDE S.A. jest liderem branży odnawialnych źródeł energii w Polsce, czołowym wykonawcą infrastruktury dla OZE w szczególności farm wiatrowych oraz farm fotowoltaicznych w Polsce. Posiada specjalistyczną wiedzę oraz kilkunastoletnie doświadczenie w realizacji projektów dla przemysłu i energetyki. Oprogramowanie OeS jest wykorzystywane w Firmie od 2022 roku do wykonywania obliczeń rozpływowych i zwarciowych w celu właściwego i optymalnego doboru urządzeń oraz metod kompensacji mocy biernej.
Odnawialne źródła energii to bardzo dynamicznie rozwijający się obszar elektroenergetyki. W przypadku prosumentów, generacja charakteryzuje się dużą zmiennością i jest silnie uzależniona od pory roku, pory dnia i warunków atmosferycznych. Ta zmienność generacji może być kompensowana przez stosowanie magazynów energii, które jednak dodatkowo komplikują złożoną już strukturę sieci. Trudno zatem w efektywny sposób projektować i eksploatować sieć energetyczną bez narzędzi inżynierskich wspierających procesy obliczeniowe.
Oprogramowanie OeS już w podstawowych wariantach pozwala na modelowanie i wykonywanie obliczeń w sieciach z farmami wiatrowymi, farmami fotowoltaicznymi oraz zasobnikami energii. Obliczenia rozpływowe wspierają użytkownika w doborze urządzeń, pozwalają na określenie lokalizacji i sposobu kompensacji mocy biernej oraz wspierają w doborze optymalnej konfiguracji sieci wewnętrznej.
Warto podkreślić możliwość wykorzystania modułu GRAFIK umożliwiającego modelowanie źródeł wytwórczych z wykorzystaniem bazy ENTSO (lata klimatyczne) jak również z wykorzystaniem informacji pogodowych. Dla tak zdefiniowanego modelu obliczenia wykonywane są iteracyjnie na zdefiniowanym przez użytkownika horyzoncie czasowym i określonym interwałem czasowym.
Częstym zagadnieniem rozpatrywanym w obszarze projektowania OZE jest również dobór kabla wyprowadzającego moc z farmy wiatrowej czy fotowoltaicznej. Wielkim wsparciem dla użytkownika jest tutaj moduł OKAB pozwalający na modelowanie torów prądowych i obliczanie ich obciążalności w zależności od warunków ułożenia. Moduł pozwala także na tworzenie profilu podłużnego i rozwiązywanie takich zagadnień jak dobór żył powrotnych, dobór ograniczników przepięć, optymalizacja sekcji crossboundingowych itp.
Wykonywanie zaawansowanych, wielowariantowych analiz nigdy nie było prostsze!